HIZ ÖNEMLİ

Havooz, Büyük-Veri'niz üzerinde milisaniye gecikmeli sistemler kurarak gerçek zamanlı sorgu ihityaçlarını karşılıyor. Kurulan sistemde arka planda Hadoop tabanlı dağıtık, modern ve düşük maliyetli mimarilerin gücünü kullanarak terabyte seviyesindeki veriler üzeinde gerçek zamanlı sorgulamaların yapılmasına olanak sağlıyor. 

Hadoop tabanlı teknoloji sayesinde geleneksel veritabanlarının cevap veremediği boyutlardaki veriler üzerinde gerçek zamanlı sorgulamayı imkanlı kılıyor.

Ayrıca yapılandırılan konfigürasyonlarla birlikte sıkıştırılmış veri üzerinde sorguların hızları arttırılırken aynı zamanda da 1/8'e kadar yer kazanımı sağlıyor. Verinin HDFS üzerinde tutulması veri güvenliği açısından yedekleme ihtiyaçlarını azaltırken verinin ulaşılabilirliğini arttırıyor. Hadoop küme yapısında yapılan konfigürasyonlara bağlı olarak kümedeki sunuculardan biri ya da birkaçının çalışamaz hale gelmesi durumunda dahi verini kaybolmasını engelleyen mekanizmaları beraberinde getiriyor.

HBase = Hız

Google'ın Big Table'ına karşılık gelen ve Apache aracılığı ile açık kaynak kodlu hale getirilen HBase stun bazlı veri tabanlarının dağıtık mimarilere uygulanmış şeklidir. HBase Hadoop sayesinde birden fazla bilgisayarı tek bir kaynak gibi kullanılmasına imkan sağlıyor. Büyük verinin indexlenmesi ve disk üzerinde stun bazlı ve sıralı saklanması hız faktörünü oldukça arttırıyor, bu sayede disklerden maksimum verim alınırken, önbellek fonksiyonlarıyla çok erişilen verilerin daha hızlı görüntülenmesi sağlanıyor.

Demo Hakkında

Demo için kurulan sistem Amazon'dan kiralanan 4 adet XLarge instance (4 CPU / 15GB Memory) üzerinde Havooz framework kontrolündeki HBase'den oluşmaktadır. Demo verisi 526 Milyon kayıt içermektedir ve sıkıştırılmış veri üzerinde çalıştırılmaktadır. Video üzerinde herhangi bir oynama / kısaltma yapılmamıştır. Veri tamamen üretilmiş veridir herhangi gerçek telefon numarası, ip ya da başka kişisel / saklı bilgi içermemektedir. Demo'da cache'lenmiş veri kullanılmaması için video kaydına başlamadan önce sistem yeniden başlatılmıştır.

 

Click to download in FLV format (19.98MB)